avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj-prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj-prenatal

Am intrat in somaj in iulie anul trecut,si ar trebui sa beneficiez de el pana in aprilie anul acesta.Insa in martie voi intra in prenatal,si voi intrerupe somajul.Prenatalul se plateste de cei de la somaj?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:54, 19 Februarie 2010
1. Perioada de somaj se intrerupe si se suspenda in timpul concediului de maternitate si a CCC pana la 2 ani si se reia, de unde a ramas, dupa expirarea concediului de maternitate si a CCC.
2. Certificatul de concediu de maternitate (vizat de medicul de familie) il duceti la Agentia de Somaj care il calculeaza si il plateste.
tudorvaleriu a scris:

1. Perioada de somaj se intrerupe si se suspenda in timpul concediului de maternitate si a CCC pana la 2 ani si se reia, de unde a ramas, dupa expirarea concediului de maternitate si a CCC.
2. Certificatul de concediu de maternitate (vizat de medicul de familie) il duceti la Agentia de Somaj care il calculeaza si il plateste.
Se calculeaza ca si 85% din somaj?Adica 85% din 450 lei,cat am luat pana acum?:((
1. Da, in cele 6 luni pentru baza de calcul intra venitul obtinut din indemnizatia de somaj.
2. Daca sanatatea va permite, luati mai putin concediu de maternitate. Nu este obligatoriu sa luati toate cele 126 de zile ci macar 42 de zile dupa nastere.
Ultima modificare: Vineri, 19 Februarie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Eu ar fi trebuit sa beneficiez de somaj pana pe 22 aprilie.Pot de atunci sa iau prenatalul,iar cele 42 de zile obligatorii pot fi dupa nastere,nu?
Multumesc frumos!
1. Ar fi bine sa luati concediul de maternitate cu cateva zile inainte de a se termina somajul, pentru a avea continuitate pentru CCC pana la 2 ani.
2. Asa cum v-am spus mai inainte, obligatoriu este sa aveti cele 42 de zile de postnatal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu pre si postnatal natysam_11 natysam_11 Buna ziua Sunt in somaj si urmeaza sa nasc,beneficiez de concediu pre si postnatal sau numai de concediu de crestere a copilului? Cum se poate lua ... (vezi toată discuția)
Somaj-prenatal crisstyle crisstyle Am lucrat la o fira 2ani consecutiv intre timp am ramas insarcinata ,am 12 luni lucrate fara intrerupere,firma respectiva s-a inchis ,beneficiez de somaj din ... (vezi toată discuția)
Din somaj in concediu prenatal ContSters60854 ContSters60854 As dori sa ma lamureasca cineva daca cele 126 de zile de concediu de maternitate sunt obligatorii toate. 42 de zile stiu ca sunt obligatorii dupa nastere. ... (vezi toată discuția)