Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj-prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj-prenatal

Am intrat in somaj in iulie anul trecut,si ar trebui sa beneficiez de el pana in aprilie anul acesta.Insa in martie voi intra in prenatal,si voi intrerupe somajul.Prenatalul se plateste de cei de la somaj?
1. Perioada de somaj se intrerupe si se suspenda in timpul concediului de maternitate si a CCC pana la 2 ani si se reia, de unde a ramas, dupa expirarea concediului de maternitate si a CCC.
2. Certificatul de concediu de maternitate (vizat de medicul de familie) il duceti la Agentia de Somaj care il calculeaza si il plateste.
tudorvaleriu a scris:

1. Perioada de somaj se intrerupe si se suspenda in timpul concediului de maternitate si a CCC pana la 2 ani si se reia, de unde a ramas, dupa expirarea concediului de maternitate si a CCC.
2. Certificatul de concediu de maternitate (vizat de medicul de familie) il duceti la Agentia de Somaj care il calculeaza si il plateste.
Se calculeaza ca si 85% din somaj?Adica 85% din 450 lei,cat am luat pana acum?:((
1. Da, in cele 6 luni pentru baza de calcul intra venitul obtinut din indemnizatia de somaj.
2. Daca sanatatea va permite, luati mai putin concediu de maternitate. Nu este obligatoriu sa luati toate cele 126 de zile ci macar 42 de zile dupa nastere.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Eu ar fi trebuit sa beneficiez de somaj pana pe 22 aprilie.Pot de atunci sa iau prenatalul,iar cele 42 de zile obligatorii pot fi dupa nastere,nu?
Multumesc frumos!
1. Ar fi bine sa luati concediul de maternitate cu cateva zile inainte de a se termina somajul, pentru a avea continuitate pentru CCC pana la 2 ani.
2. Asa cum v-am spus mai inainte, obligatoriu este sa aveti cele 42 de zile de postnatal.