Forum Discuţii juridice Executare silită popriri conturi
Discuție deschisă în Executare silită

popriri conturi

Buna
va rog sa imi spuneti daca in urma unui proces care se afla pe rol fara o sentinta definitiva se poate executa silit o persoana
Nu se poate executa fara un titlu executoriu ( hotarare jud. def. si irevoc., contract, act autentic etc.).
Dar se poate pune sechestru asigurator sau poprire asiguratorie.
Titlul executoriu nu poate fi numai o hotarare definitiva si irevocabila. CEC-ul, Biletul la Ordin,Cambia sau un contract bancar investite cu formula executorie pot fi puse in executare.