Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... extras CF - dosar pe rol ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

extras CF - dosar pe rol ?

Salut,

Exista posibilitatea ca in extrasul de carte funciara a unui teren sa nu fie scris faptul ca e un dosar pe rol legat de acest teren ?

Multumesc!
buna ziua!
exista aceasta sansa, daca de la instanta nu s-a luat un certificat de grefa care sa se duca la CF.
si cum as putea evita aceasta situatie ? Notarul ar putea-o evita ?

Multumesc
sorel_789, utilizator
Am citit pe internet ca in extrasul de Carte Funciara,exista un aspect numit : comandament (proces pe rol pentru datorii şi restricţie de vânzare, pe care o pun de regulă asociaţiile de proprietari pentru datoriile la întreţinere, interzicând astfel vânzarea lor)

Din raspunsul dvs inteleg ca aceasta situatie poate evitata, daca nu au fost duse toate hartiile la Registrul de CF ( cine se ocupa de aceasta treaba ? )

Multumesc
exista posibilitatea pentru cel care a intentat un proces de a-l nota in cartea funciara. respectiv de a se prezenta la CF cu copia actiunii si de a solicita sa se noteze acel proces. dar acesta este un drept, iar nu o obligatie. daca doriti sa stiti daca sunt procese pe rol, puteti sa cautati pe portalul instantelor dupa numele proprietarului / proprietarilor daca pe rolul judecatoririei/tribunal/curte in raza careia se afla imobilul exista u proces relativ la imobil. cautare anevoioasa dar inteleapta. si intr-adevar de multe ori aceste procese nu sunt notate in cartea funciara.

:offtopic:

ma tot minunez ca mai nou cica s-ar nota procesele pe baza certificatului de grefa. dar cum cartea funciara nu mai e cea fost... totul e posibil.