avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ridicare in vederea confiscarii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ridicare in vederea confiscarii

daca un politistit ridica in vederea confiscarii in temeiul art 96 cod proc. pen. niste haine despre care exista indicii temeinice ca sunt contrafacute,dar ulterior se dovedeste ca sunt veritabile nefiid contrafacute se poate face plangere impotriva politistului pentru abuz in serviciu
da.. se poate.. si se face mai intai cerere pentru restituirea marfurilor contrafacute.. dar eu cred ca nu e vorba de contrafacere ci de comercializare fara licenta a unor branduri
Nu se poate formula o astfel de cerere,decat daca se poate dovedi ca politistul a procedat astfel,cunoscand provenienta reala a bunurilor sau a procedat asa cu rea credinta.
Pe de alta parte,bunurile confiscate pot fi ridicate ca urmare a unei cereri adresate procurorului,mai aales,daca s-a dovedit ca provenienta lor reala nu impunea luarea masurii confiscarii
Nu este abuz in serviciu.Politistul a ridicat acele obiecte intrucat au existat date si indicii precum ca au o provenienta ilicita.
1-Subiect capcana
2-
daca un politistit ridica in vederea confiscarii in temeiul art 96 cod proc. pen. niste haine despre care exista indicii temeinice ca sunt contrafacute,dar ulterior se dovedeste ca sunt veritabile nefiid contrafacute se poate face plangere impotriva politistului pentru abuz in serviciu

Concret politistul a ridicat bunurile ,fara a detine proba legala care sa ateste veridicitatea calitatii.
Pe cale de consecinta nu poate fi acuzat ca nu a indeplinit un act sau ca la indeplinit in mod defectuos
Eventual,partea vatamata ,sustinut si bazat pe continutul documentului care a consemnat situatie neconforma cu realitatea,poate formula plangere sub aspectul altor infractiuni prevazute si pedepsite de codul penal
Daca puteti va dovedi cu probatorii(acte,martori,imagini sau orice alt mijloc de proba permis de lege)afirmatiile dvs.puteti formula plangere penala impotriva politistului pentru abuz in serviciu contra intereselor persoanelor,conf.art.246 c.pen

Alte discuții în legătură

Politia economica Calugar-Marius Calugar-Marius Buna ziua. Am un magazin second hand si am avut astazi un control de la politia economica in urma caruia mi-au ridicat 8 produse second hand de firma adidas ... (vezi toată discuția)
Confiscare tutun/abuzuri la sectia de politie! alexandru-alex alexandru-alex Buna Seara, numele meu este Alexandru Daniel, si as avea nevoie de sfaturile dvs: Astazi in jurul orei 10:30 ma aflam impreuna cu un vecin in aproprierea ... (vezi toată discuția)
Re: raspuns Raluca Dudescu Raluca Dudescu In urma unei plangeri penale legata de abuzul in serviciu al unui politist, adresata Parchetului de pe langa Tribunalul Bucuresti, am primit un raspuns privind ... (vezi toată discuția)