Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce pot sa fac?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce pot sa fac?

Nici nu stiu cum sa incep....voi incerca sa fiu cat mai explicita.
Intre 1999-2002 am lucrat in Constanta, am plecat din tara, cum plecarea mea a fost in 5 zile, la terminarea activitatii la firma care lucram, nu mi s-a dat cartea de munca, pe motiv ca trebuie dusa nu stiu unde....
Bun, m-am intors in tara si imi trebuie cartea de munca sa ma pot angaja aici, cu chiu cu vai , reusesc sa recuperez cartea, cu ajutorul unei prietene de la fosta sefa, o stimabila doamna......#-o, si constat cu stupoare, ca perioada lucrata la ea , nu este trecuta in cartea de munca.
Am fost la fortele de munca din Cta si nimic.Firma nu mai exista, doamna respectiva dedicandu-se Contabilitatii.
Intrebarea mea este: Cum pot recupera acei ani sau ce pot sa fac?Fosta sefa nu raspunde la telefon , iar firma nu mai exista.
Nu exista nicio lege prin care acesti oameni sa fie trasi la raspundere?
Sunt foarte nedumerita si in acelasi timp indignata.
Va rog, daca cineva a fost intr-o situatie asemanatoare sau daca imi puteti spune cum sa fac.
in perioada respectiva ati avut calitatea de angajat? daca da , solicitati vechimea pentru perioada respectiva de la itm teritorial
va puteti adresa si Tribunalului Constanta pentru reconstituire vechime in munca
Mergeti la ITM Constanta si depuneti o cerere prin care le solicitati eliberarea unei adeverinte de vechime pentru perioada lucrata, intrucat acel angajator nu mai exista.