Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme asigurari sociale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme asigurari sociale

In anul 2000 m-am angajat cu contract individual de munca la o societate unde am lucrat pana

in 2001. In total 11 luni. Deoarece societatea nu mai avea activitate am fost nevoit sa plec in

strainatate, de unde m-am intors la inceputul lui2006. Mentionez ca la plecarea din societatea

sus mentionata nu mi-am dat demisia si nici nu sa facut vreo lichidare. In cartea de munca

figurez ca angajat al societatii inca. Mergand la Casa de Pensii pentru incheierea unui contract

de asigurare sociala (fara venituri) mi sa comunicat ca trebuie ca rubrica din cartea de munca

unde inca figurez ca angajat sa fie incheiata. Intrebarea mea este a) cine trebuie sa-mi incheie

cartea de munca, necunoscind daca societatea la care am lucrat mai functioneaza si b) daca

pot plati retroactiv asigurarile sociale de la nivelul anului 2001 pana in prezent. Va multumesc

mult.
daca societatea unde ati activat pana a-ti plecat in strainatate mai functioneaza atunci ei trebuie sa va inchida cartea de munca.
daca nu, mergeti la Inspectoratul Teritorial de Munca de care apartinea societatea unde a-ti lucrat si depuneti o cerere in care mentionati toate datele privind activitatea dvs la firma respectiva si prin care solicitati inchiderea cartii de munca.
asigurarile sociale nu se platesc retroactiv. se platesc din luna in care ai incheiat contractul de asigurare.