Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum se impart bunurile intre sotie si copii?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum se impart bunurile intre sotie si copii?

in cazul mortii asociatului unic+administrator a uneiSRL cu asociat unic,cum se impart bunurile societatii,intre sotie si copii proveniti dintr-o casatorie anterioara?
Copiii din aceea casatorie anterioara presupun ca sunt ai defunctului....
In aceste conditii, sotia supravietuitoare mosteneste 1/4 din masa succesorala, iar copiii defunctului- indiferent de numarul lor- mostenesc 3/4 din masa succesorala.
buna dimineata!
nu bunurile societatii se impart.
se impart partile sociale intre cei 3 mostenitori, conform cotelor mai sus indicate.