Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Concordat preventiv sau insolventa?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Concordat preventiv sau insolventa?

In cazul in care o soietate se afla in dificultate d.p.d.v. financiar, care modalitate de evitare a falimentului ar fi mai avantajoasa? De fapt care ar fi avantajele si dezavatajele fiecareia?
concordat preventiv = o dificultate mai mica
reorganizare judiciara = o dificultate mai mare
Daca nu am cunostinta de un minim de informatii este greu sa dau o solutie universal valabila.
In principiu, concordatul preventiv este o solutie doar daca-i convingeti (documentat pertinent si credibil) pe creditorii ca intr-un termen scurt sau cel mult mediu, aveti posibilitatea sa platiti toate creantele declarate.
Multumesc deocamdata!
Buna ziua.
Diferenta e si la dobanzi ,penalitati,accesorii precum si la executarea silita.La procedura insolventei acestea sunt oprite, pe cand la procedura concordatului preventiv si a mandatului ad hoc,acestea curg in continuare .