Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Privilegiu procurator de fonduri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Privilegiu procurator de fonduri

Buna ziua,

Anul trecut am achizitionat un teren in vederea construirii unei case si am primit cu titlu de imprumut jumatate din contravaloarea acestuia. Pentru suma respectiva am declarat la notar ca a fost primita cu titlu de imprumut de la XXX si ca sunt de acord sa se inscrie privilegiul procuratorului de fonduri in cartea funciara.
La momentul actual valoarea terenului este mai mica decat anul trecut si pentru ca nu mai vrea sa construim, vrea sa ii returnez intreaga suma imprumutata.
Ma ameninta cu somatii si cu actionarea in instanta.
In aceasta situatie, ce trebuie sa fac, sa ii returnez intreaga suma imprumutata sau numai jumatate din contravaloarea terenului pe care sunt nevoita sa il vand?

Multumesc
Tzimpirika, utilizator
intreaga suma imprumutata
Suma pe care ati imprumutat-o nu are nicio legatura cu valoarea bunul achizitionat din acei bani. Trebuie sa restituiti exact ceea ce ati imprumutat, plus dobanda (daca e cazul).