Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA pentru colet din SUA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA pentru colet din SUA

Recent am primit un colet din SUA care continea niste parfumuri comandate online. Valoarea inscrisa pe colet este de aprox 100 euro, mai mica de 150 e deci nu intra sub incidenta platii taxelor vamale, in schimb am platit TVA aferent valorii coletului. Este normal sa platesc TVA aferent valorii unui colet si nu a unei facturi? Mentionez ca in colet nu era nici o factura deci era practic un colet personal cu o anumita valoare.
probabil tva-ul era afernt serviciilor postale.