Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxe (vamale,TVA, etc) pentru cumparaturi online de pe ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxe (vamale,TVA, etc) pentru cumparaturi online de pe siteuri din SUA

Buna

Stie cineva care sunt actele normative aplicabile in cazul cumpararii de bunuri din magazine online aflate in SUA ?
Va rog doar cineva care chiar stie, deoarece e plin netul de informatii contradictorii sau bazate pe legi abrograte
Ma intereseaza in speacial cazurile de scutire de taxe
Este adevarat ca potrivit art 141 Cod Fiscal bunurile cumparate din strainatate in scop personal sunt scutite de TVA ?

Va multumesc
Regulamentul (CEE) nr. 1186/2009 al Consiliului din 16 noiembrie 2009 de instituire a unui regim comunitar de scutiri de taxe vamale

Bunuri expediate către persoane particulare ca urmare a comenzilor făcute prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat.
-colet primit ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, eliberarea bunurilor se poate face cu scutire de la plata taxelor vamale numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 150 EURO.

În situaţia în care valoarea globală a bunurilor depăşeşte valoarea de 150 EURO eliberarea acestora se poate face numai cu achitarea taxelor vamale.

Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere.
ATENŢIE!
· Taxele vamale se datorează numai în situaţia în care mărfurile comandate de dvs. provin din afara Comunităţii Europene.
· Nu se acordă scutiri de la plata taxelor vamale, TVA şi accize pentru următoarele categorii de bunuri:
a) produse alcoolice;
b) parfumuri şi ape de toaletă;
c) tutun şi produse din tutun.

Valoarea în vamă la care se aplică taxele vamale este preţul efectiv plătit pentru achiziţionarea bunurilor, care rezultă din preţurile înscrise în facturi sau alte documente fiscale echivalente.

Daca faceti comanda in numele unei firme , nu mai este valabil ce am spus mai sus
Art 141 de care ati amintit se refera la scutirrile de tva pentru operatiuni in interiorul tarii .
Va multumesc pentru raspuns
De fapt, o intreaga comunitate de cumparatori pe net va multumeste
Am postat deja mai multe linkuri catre aceasta pagina
In cazul in care se face o "donatie"(factura se trimitre prin plic, iar valoare produsul este declarata 0 sau ca donatie), respectivului produs tot i se aplica TVA?