avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii taxe salariale angajat + angajator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

taxe salariale angajat + angajator

imi puteti spune va rog care sunt taxele (si cuantumul acestora) pe care le plateste angajatul, precum si cele pe care le plateste angajatorul pentru un angajat cu salariul minim pe economie si norma intreaga ?

va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:19, 30 Octombrie 2012
Taxele nu au fost modificate fata de cele de anul trecut , adica :
- CAS firma = 20,80 %
- CAS angajat = 10,50 %
- Fd. accidente munca = in functie de grupa CAEN
- CASS firma = 5,20 %
- CASS angajat = 5,50 %
- Fd.concedii medicale = 0,85%
- Somaj firma = 0,50 %
- Somaj angajat = 0,50 %
- Fd.garantare creante salariale = 0,25%
- comision Camera de munca = 0,75 (sau 0,25%)
- impozit salarii = 16%

Impozitul minim pe economie nu este acelasi pentru toate categoriile de personal.
Se pleaca de la baza mentionata in lege si se urca folosind coeficientii de ierarhizare stabiliti cu sindicatele.
va multumesc pentru promptitudine si pentru utilitatea raspunsului , mi-ati fost de mare ajutor!
Calcul salariu angajat PERMANENT:
Salariu Brut = 600 lei
Fond Somaj 0.5% = 3 lei
Fond Sanatate 5.5% = 33 lei
Fond CAS 10.5% = 63 lei
Salariu Brut inainte de Deducere = 501 lei
Baza Deducere = 250 lei
Coeficient Deducere = 1
Deducere = 250 lei
Salariu Impozabil = 251 lei
Impozit (0 lei + 16% din 251) = 40 lei
Salariu Net = 461 lei

Costuri suportate de FIRMA:
Fond Somaj 0.5% = 3 lei
Fond Sanatate 5.2% = 31 lei
Fond CAS 20.8% = 125 lei
Fond Comision Carte de Munca 0.25% = 2 lei
Fond CAAM 0.2% = 1 lei
Fond Contributii Concedii 0.85% = 5 lei
Fond Fond Garantare Creante 0.25% = 2 lei
TOTAL = 169 lei

In total, angajatul PERMANENT costa firma: 769 lei
[ link extern ] /

Este un calculator f. bun cu multe optiuni: suma totala platita de angajator, sumele platite de angajator, de catre angajat, netu, brutu, etc...
De la 1 ianuarie angajatorii nu mai plătesc comisioanele de 0,75% pentru păstrarea carnetelor de muncă la Inspectoratele Teritoriale de Muncă şi de 0,25% pentru păstrarea acestora de către angajator. Este corect?

Alte discuții în legătură

Calcul salariu net si contributii(salariat si angajator) iirina_19 iirina_19 As dori si eu, va rog, un calcul detaliat salariu net si contributii(salariat si angajator), avand urmatoarele date pentru un salariat pentru luna iunie 2010: ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu ContSters87904 ContSters87904 La un salariu de 1200 RON net, cat mai trebuie platit CAS, in fine toate celelalte taxe? daca se poate detaliat cu procente. Multumesc (vezi toată discuția)
Taxe salarii M Nicoleta M Nicoleta BUNA ZIUA! VA ROG, SA MA LAMURITI CU O PROBLEMA CU CARE MA CONFRUNT LA SERVICIU. ACUM AM SALARIUL BRUT DE 1002 (967+35 SPOR VECHIME) IAR SEFUL A PROPUS O ... (vezi toată discuția)