Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii taxe salariale angajat + angajator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

taxe salariale angajat + angajator

imi puteti spune va rog care sunt taxele (si cuantumul acestora) pe care le plateste angajatul, precum si cele pe care le plateste angajatorul pentru un angajat cu salariul minim pe economie si norma intreaga ?

va multumesc!
Taxele nu au fost modificate fata de cele de anul trecut , adica :
- CAS firma = 20,80 %
- CAS angajat = 10,50 %
- Fd. accidente munca = in functie de grupa CAEN
- CASS firma = 5,20 %
- CASS angajat = 5,50 %
- Fd.concedii medicale = 0,85%
- Somaj firma = 0,50 %
- Somaj angajat = 0,50 %
- Fd.garantare creante salariale = 0,25%
- comision Camera de munca = 0,75 (sau 0,25%)
- impozit salarii = 16%

Impozitul minim pe economie nu este acelasi pentru toate categoriile de personal.
Se pleaca de la baza mentionata in lege si se urca folosind coeficientii de ierarhizare stabiliti cu sindicatele.
va multumesc pentru promptitudine si pentru utilitatea raspunsului , mi-ati fost de mare ajutor!
Calcul salariu angajat PERMANENT:
Salariu Brut = 600 lei
Fond Somaj 0.5% = 3 lei
Fond Sanatate 5.5% = 33 lei
Fond CAS 10.5% = 63 lei
Salariu Brut inainte de Deducere = 501 lei
Baza Deducere = 250 lei
Coeficient Deducere = 1
Deducere = 250 lei
Salariu Impozabil = 251 lei
Impozit (0 lei + 16% din 251) = 40 lei
Salariu Net = 461 lei

Costuri suportate de FIRMA:
Fond Somaj 0.5% = 3 lei
Fond Sanatate 5.2% = 31 lei
Fond CAS 20.8% = 125 lei
Fond Comision Carte de Munca 0.25% = 2 lei
Fond CAAM 0.2% = 1 lei
Fond Contributii Concedii 0.85% = 5 lei
Fond Fond Garantare Creante 0.25% = 2 lei
TOTAL = 169 lei

In total, angajatul PERMANENT costa firma: 769 lei
[ link extern ] /

Este un calculator f. bun cu multe optiuni: suma totala platita de angajator, sumele platite de angajator, de catre angajat, netu, brutu, etc...
De la 1 ianuarie angajatorii nu mai plătesc comisioanele de 0,75% pentru păstrarea carnetelor de muncă la Inspectoratele Teritoriale de Muncă şi de 0,25% pentru păstrarea acestora de către angajator. Este corect?