Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Grupuri de interes economic
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Grupuri de interes economic

As doris a flu mai multe informatii legate despre aceasta posibilitate de asocire, si din punctd e vedere juridic si contabil
In principal ma intereseaza modulde functionare (exact ca o societate, cu angajati, cu conturi etc) ? care este rolul ei (daca se poate cue xemple, ca din lege si din ce am citit prin carti nu sunt sigur ca am inteles ce trebuie)? daca infiintez uns tafel de grup, prin els e vor face toate tranzactiile financiare si din conturile lui se vor transmite bani catre membrii?
Din punctd e vedere contabil, cum se tine contabilitatea la o asemenea activitate? este mai avantajos sa infiintezi un grup de interes economic sau sa realizezi un contract de asociere in participatiune?

multumesc
E mai avantajos un contract de asociere in perticipatiune care e pe o anumita afacere comuna si se raspunde numai cu participarea. GIE e o noua societate din care fac parte mai multe societati (daca se vrea numai sc). Exemple nu am, dar am studiat si eu la un moment dat problema si asociatia in participatiune e mai simpla si mai avantajoasa. Un fel de join venture