avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... protocol cooperare
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

protocol cooperare

Protocolul de cooperare intre doua institutii - una romana si una straina - se poate incheia numai in baza unui Acord existent sau a unei Conventii sau altele asemenea? Precizez ca legislatia romana si europeana permite institutiei romane sa incheie protocoale, fara a conditiona aceasta de pre-existenta vreunui Acord.

Alte discuții în legătură

Non bis in idem  Lăzăruţiu Lucian Lăzăruţiu Lucian Ma intereseaza daca stie cineva unde este consfintit acest pricipiu, in legislatia europeana. Tot ce am gasit eu se refera la Conventia Europeana de aplicare a ... (vezi toată discuția)
Actiune la c.e.d.o. dmh dmh rog raspuns argumentat: - se admite o actiune la C.E.D.O. pentru incalcari ale Conventiei savirsite de Statul Roman inainte de Revolutie, sau doar pentru cele ... (vezi toată discuția)
Garantii acordate investitorilor straini Ovidiu04 Ovidiu04 As dori sa imi indicati actul normativ unde scrie despre garantia acordata investitorilor straini pentru stabilitatea regimului juridic al investitiei,adica ... (vezi toată discuția)