Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie de imputare a sporului pentru conditii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie de imputare a sporului pentru conditii vatamatoare

In urma controlului curtii de conturi s-a luat decizia de catre angajator sa se impute sporul pentru conditii vatamatoare, desi aveam buletin de determinare prin expertizare a locurilor de munca emis de catre DSP. Angajatorul are dreptul sa emita decizie de imputare si daca da, aceasta poate reprezenta titlu executoriu? Daca angajatorul emite decizie de imputare ce trebuie sa faca angajatii? Sa se adreseze instantei? Mentionez ca suntem functionari publici.
In conditiile in care exista buletinul de determinare valabil si banuiesc ca si regulamentul de acordare a sporurilor ..... care a fost motivatia Curtii de conturi pentru restituirea sumelor?
Probabil ca sporul nu se regaseste in Regulamentul de acordare a sporurilor . Oricum , angajatorul nu poate emite decizie de imputatie , retinerile se pot face numai in baza unei hotarari judecatoresti definitive .
Oricum , angajatorul nu poate emite decizie de imputatie , retinerile se pot face numai in baza unei hotarari judecatoresti definitive .

Unde este stipulat acest lucru, va rog?
Art.164 din Codul Muncii
Alin.(1) "nici o retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege "
Alin.(2)" Retinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decat daca datoria salariatului este scadenta,lichida si exigibila si a fost constatata ca atare printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila "