Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul de incadrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul de incadrare

Se pot majora drepturile salariale in cursul anului 2010 la personalul contractual in momentul promovarii in grad profesional?(promovarea a avut loc deoarece s-a desfiintat treapta de salarizare, avansarea a avut loc de la economist 3 la economist 2).
Nu s-a facut promovare, ci reincadrarea pe functii, fara afectarea drepturilor salariale, conform art. 30 din legea 330. In anul 2010 se pastreaza (sau asa ar trebui) venitul avut in dec. 2009 (mai putin salariul de merit)...Chiar daca s-ar face promovari anul acesta, salariul trebuie stabilit prin echivalare cu functii similare din institutie, pentru ca grilele anterioare au fost abrogate, iar coeficientii nu au intrat inca in vigoare.