avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor social
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor social

am un salariu net de 600 lei noi,sunt vaduva,pot beneficia de un ajutor social?
Cel mai recent răspuns: Ama2010 , utilizator 21:14, 23 Februarie 2010
Nivelul maxim al ajutorului social pentru o persoana este de 125 lei, din acesti 125 lei se scad veniturile realizate adica salariul net de 600 lei.
Nu va incadrati si nu puteti beneficia de ajutor social deoarece depasiti nivelul maxim de 125 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine exact poate beneficia de cantina sociala - hrana rece banicaemilia banicaemilia Buna ziua, In cazul in care o persoana care are pensie de handicap grad accentuat si in acelasi timp si pensie pt limita de varsta in val de 350 lei mai poate ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit NeRa88 NeRa88 Buna ziua. Vreau sa va pun niste intrebari si tva rog in masura inc are puteti sa-mi dati un raspuns : Am un certificat de incadrare in grad de handicap la ... (vezi toată discuția)
Alocatie sustinere familie monoparentala ContSters161958 ContSters161958 Buna ziua, am aflat de acordarea alocatiei ptr familia monoparentala daca venituriel nete lunare realizate pe mebru de familie sunt pana la salariul minim net ... (vezi toată discuția)