Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale aprobare AGEA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

aprobare AGEA

s-a supus pe ordinea de zi a AGEA - aprobarea vanzarii de active ale societatii - cladiri si terenuri
intr-o informare la care au acces toti actionarii interesati - sunt trecute detaliat activele care urmeaza a fi vandute , daca vor fi doritori si anume sunt trecute "denumirea activului " , nr de inventar , si valoare de inventar
unul din actionarii cu 5% , si-a anuntat intentia de a ataca hotararea daca va fi adoptata in aceasa forma , pe motivul ca trebuia supus aprobarii AGEA si pretul de vanzare , respectiv necesitatea de a face o evaluare inainte de stabilirea pretului si vanzarea efectiva
este necesara aprobarea de catre AGEA a pretului de instrainare a imobilellor ?
va avea sansa sa anuleze hotararea AGEA , luata in conditiile de cvorum si de legalitate stabilita de lege ?
Sunt hotarari lovite de nulitate absoluta hotararile care: au fost luate fara respectarea normelor privitoare la convocarea adunarilor, adica atunci cand convocarea s-a facut de persoane neautorizate de lege, convocarea nu a fost publicata, cand nu cuprinde o ordine de zi explicita, iar in caz de modificare a actelor constitutive nu cuprinde textul integral al propunerilor; se excepteaza cazul cand se tine o adunare generala la care iau parte toti actionarii;
- cand au fost luate in alt loc si in alt termen decat cel aratat in convocare;
au fost luate intr-un termen mai mic decat cel prevazut de lege de la data primei, respectiv celei de-a doua convocari;
- au fost luate [prin excluderea actionarilor care aveau dreptul sa voteze;
-au fost luate cu un cvorum si majoritati mai mici decat cele prevazute de legea societatilor comerciale;
au fost luate fara ca actiunile la purtator sa fi fost depuse in termenul prevazut de lege inaite de adunare si fara ca aceasta sa se constate prin procesul verbal;
au fost luate in lipsa unui secretariat si al unui presedinte al adunarii;
nu au fost constatate printr-un proces verbal care sa contina mentiunile prescrise de lege;
au fost luate cu votul administratorilor;
sunt contrare ordinii publice si bunelor moravuri.
Sunt lovite de nulitate relativa hotararile care:
- au fost luate cu participarea si votul unor incapabili;
-au fost luate cu participarea si votul unor persoane al caror consimtamant a fost viciat prin eroare, dol sau violenta;
-au fost luate cu participarea unor actionari a caror libertate de vot a fost influentata prin conventii de sindicat sau majoritate;
- au fost luate impotriva interesului social , prin deturnarea functiilor adunarii privind votul sau,ca organ ce reprezinta vointa sociala. In toate cazurile de mai sus hotararea este anulabila numai daca voturile viciate au fost indispensabile pentru formarea majoritatii.
- au fost luate cu incalcarea actului constitutiv.

va multumesc pt raspuns
aceste dispoztii privind cauzele de nulitate ale hotararilor AGa imi sunt clare
intrebarea mea insa ramane daca ar fi trebuit inclusa pe ordinea de zi necesitatea efectuarii unei expertize sau a pretului cu care urmeaza sa fie vandute activele ?
sau daca este suficienta si valabila formularea la general din ordinea de zi "aprobarea vanzarii de active- cladiri si terenuri " ?
Daca societatea nu este cotata la bursa, pentru ca in acest caz va trebui sa respectati nirmele CNVM, iar statul nu este actionar chiar si minoritar, nu vad de ce ar fi motive de nulutate absoluta sau relativa a hotararii . Oricum nu puteti vinde la un pret mai mic decat cel cuprins in valoarea din contabilitate , taxele notariale fiind la nivelul cuprins in grila notarilor comunicata de corpul expertilor in fiecare an. Vor trebui insa individualizate in convocator. Vanzarea se va face in interesul societatii la un pret cel putin egal cu valoarea devlarata in experiza anuala( cea care intocmeste pentru stabilirea impozitului anual).
interesul nostru evident este sa vindem cu pretul cel mai mare , insa nu vrem sa ne cramponam de unii actionari care vor sa suspende niste actiuni pentru diverse motive