Forum Discuţii juridice Executare silită De 3 ori licitatie,ce se intampla mai departe??
Discuție deschisă în Executare silită

De 3 ori licitatie,ce se intampla mai departe??

S-au sechestrat 2 camioane ale unei soc.de catre Finante,s-au scos la licitatie de 3 ori,insa nu s-a vandut niciuna.Ce se intampla mai departe???Ele sunt gajate si la banca...
ART. 167 Cod Procedura Fiscala
Reluarea procedurii de valorificare
(1) Dacă bunurile supuse executării silite nu au putut fi valorificate prin modalităţile prevăzute la art. 159, acestea vor fi restituite debitorului cu menţinerea măsurii de indisponibilizare, până la împlinirea termenului de prescripţie. În cadrul acestui termen organul de executare poate relua oricând procedura de valorificare şi va putea, după caz, să ia măsura numirii, menţinerii ori schimbării administratorului-sechestru ori custodelui.
(2) În cazul bunurilor sechestrate ce nu au putut fi valorificate nici la a treia licitaţie, cu ocazia reluării procedurii în cadrul termenului de prescripţie, dacă organul de executare consideră că nu se impune o nouă evaluare, preţul de pornire a licitaţiei nu poate fi mai mic decât 50% din preţul de evaluare a bunurilor.

marea problema e ca dvs suportati cheltuielile de executare silita.
in caz de se vor vinde, pana la urma, banca va participa la distribuirea pretului obtinut.