Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune nerecunoscuta de procuror?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune nerecunoscuta de procuror?

Foarte pe scurt:

Am cumparat un apartament intabulat dupa ceva vreme.
Dupa 1 an cumpar si o parcare (facem un antecontract in care e specificata pozitia, am platit) urmand sa se intabuleze si parcarea.
Trece 1 an nimic!
Trec 2 ani nimic! nu se intabuleaza.
Intr-o zi suntem chemati la notar sa semnam. Nu semnez deoarece era specificat in contract doar o cota parte (suprafata exagerat de mica) dintr-o parcela.
Merg la cadastru sa verific numarul topografic din contractul notarului sa vad de ce acum primesc o suprafata mai mica decat ar fi o parcare normala (existenta fizic) si SURPRIZA: acel numar topografic era in alta parte nu unde e specificata pozitia parcarii in antecontract.
Ma duc la vanzator cerand explicatii... nimic... cer banii inapoi... bineinteles ca am fost refuzat si trimis la plimbare....

Am depus plangere penala pt. inselaciune.
Si din cate am aflat dosarul va primi NUP.

Foarte tare... vinzi un teren intr-o parte si la notar vrei sa intabulezi altceva...
Plus ca terenul vandut ca parcare nu mai apartine vanzatorului ci e din suprafata blocului....

Vi se pare normal?
Doar mie mi se pare inselaciune sa vinzi cuiva o parcare ce nu iti apartine si la notar sa incerci sa ii intabulezi alta portiune incercand sa ascunzi detalii. (de cate ori am cerut schita topografica am fost refuzat si primeam niste schite de proiect de constructie... de aceea m-am dus si am cerut-o singur)
makao, utilizator
Si care este intrebarea???
puteti face actiune in instanta macar pentru recuperarea unei parti din ce ati patit pentru ca acest contract are vicii
am platit integral!
In penal,puteti formula in termen de 20 de zile contestatie impotriva rezolutiei procurorului de NUP,conf.art 178 c.pr.pen.
De asemeni puteti recupera paguba printr-o actiune civila de anulare act,cu obligarea restituirii sumei avansate.
1. trebuie sa ma adresez tribunalului comercial?
2. pot depune o plangere personal sau trebuie sa imi caut un avocat?
3. e aceasta o solutie mai buna decat plangerea penala pentru recuperarea banilor?