avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... schita cadastrala modificata
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

schita cadastrala modificata

In cazul modificarii schitei cadastrale la solicitarea vanzatorului, in vederea incheierii CVC pentru o suprafata mai mica decat cea promisa, se poate recupera de catre cumparator lotul neinscris in CF si lipsa vizibila din schita cadastrala cu rea-credinta? ce se intampla cu acea parcela?
Cel mai recent răspuns: XYU , utilizator 10:16, 8 Mai 2020


XYU a scris:

In cazul modificarii schitei cadastrale la solicitarea vanzatorului, in vederea incheierii CVC pentru o suprafata mai mica decat cea promisa, se poate recupera de catre cumparator lotul neinscris in CF si lipsa vizibila din schita cadastrala cu rea-credinta? ce se intampla cu acea parcela?

Va rog dati mai multe detalii ca nu am inteles intrebarea.
vanzarea unei suprafete mai mici decat cea promisa verbal se poate recupera de catre cumparator in instanta? spre exemplu ma gandesc la inselaciune? schita cadastrala a fost modificata de vanzator in sensul diminuarii unei parcele in vederea pastrarii pentru sine a parcelei - aratand alte limite cadastristului.


XYU a scris:

vanzarea unei suprafete mai mici decat cea promisa verbal se poate recupera de catre cumparator in instanta? spre exemplu ma gandesc la inselaciune? schita cadastrala a fost modificata de vanzator in sensul diminuarii unei parcele in vederea pastrarii pentru sine a parcelei - aratand alte limite cadastristului.


Deci sa inteleg ca a-ti cumparat un teren. V-ati inteles cu vanzatorul si acesta v-a promis verbal ca va vinde 1.000 de mp (folosim aceasta suprafata ca si exemplu pentru ca nu a-ti specificat). Inainte sa mergeti la notar sa semnati actul de vanzare-cumparare, vanzatorul a diminuat suprafata unei parcele, sa zicem de la 1.000 de mp la 800 de mp. Dumneavoastra v-ati dat seama de acest lucru doar dupa ce a-ti semnat la notar actul de vanzare-cumparare.

Am inteles bine?

Daca da sansele dumneavoastra de castig in instanta sunt foarte mici spre nule.
Trebuia sa faceti un antecontract de vanzare-cumparare pe suprafata care vi s-a promis verbal.
Asa este speta. Insa vanzatorul a aratat cadastristului o alta limita, intrucat la semnarea antecontractului exista doar titlu de proprietate - imobil din 1990 fiind, fara cadastru. La semnarea CVC a intocmit cadastru si intabulare cu aratarea cadastristului de catre vanzator a altor limite decat cele reale, iar in schita se vede lipsa parcelei. Ce se intampla cu acea parcela neinscrisa in cadastru? se poate angaja raspunderea cuiva pentru diminuarea suprafetei?
Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 7 Mai 2020
XYU, utilizator
XYU a scris:

Ce se intampla cu acea parcela neinscrisa in cadastru?

Nu inteleg la ce va referiti cand ziceti asta.

Este vorba de mai multe parcele alaturate din acel titlu pe care le-ati cumparat, sau pur si simplu parcela pe care a-ti cumparat-o are suprafata mai mica?

Daca pe antecontract aveti trecuta o suprafata si un pret, iar pe contract aceeasi pret cu alta suprafata, puteti solicita reparatii, dar trebuie sa vorbiti cu un avocat.

Trebuie sa aveti in vedere si faptul ca punerea in posesie s-a facut cu calul/ruleta, etc, iar in foarte multe cazuri cand vine vorba de inscrierea unui teren in cartea funciara, pur si simplu nu iese suprafata din acte, deoarece prima masuratoare a fost eronata, sau in multe cazuri acele suprafete au fost inscrise la declaratia proprietarului fara nicio masuratoare pe teren. Este posibil si acest aspect, si nu de rea-vointa vanzatorului.

Eu va recomand sa va consultati cu un avocat, pentru ca fara a verifica toate actele noi nu va putem da un raspuns concret.

Alte discuții în legătură

Titlu de proprietate dumifilote dumifilote In urma respingerii documentatiei cadastrale pentru o parcela, pe motiv ca indicativul cadastral din TP nu coincide cu cel din evidentele OCPI, am depus in ... (vezi toată discuția)
Întãruºare teren hot77cmc hot77cmc Bine v-am regăsit. Am cumpărat recent un teren la care a fost facuta prima data cadastrul in anul 2003(atunci terenul a fost cumparat de cel de la care l-am ... (vezi toată discuția)
Actiune fond si rectificare cadastru XYU XYU Care este actiunea de fond, urmata de rectificare CF ce poate fi invocata in speta urmatoare: modificare schita cadastrala (lipsa parcela), in sensul ... (vezi toată discuția)