Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... actiune fond si rectificare cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

actiune fond si rectificare cadastru

Care este actiunea de fond, urmata de rectificare CF ce poate fi invocata in speta urmatoare: modificare schita cadastrala (lipsa parcela), in sensul neintabularii unei parcele, deoarece vanzatorul a dorit sa pastreze pentru sine parcela, desi a promis la vanzare intregul imobil (aratarea cadastristului a altor limite, bunul fiind detinut doar in baza unui titlu de proprietate, insa suprafata masurata este mai mare decat in titlu si se doreste recuperarea de catre cumparator)?
Vă verificaţi avocatul?
Bineinteles ca nu. Doresc o opinie.