Forum Discuţii juridice Executare silită BANI IMPRUMUTATI CU ACTE NOTARIALE
Discuție deschisă în Executare silită

BANI IMPRUMUTATI CU ACTE NOTARIALE

Buna seara!Am imprumutat o persoana cu un contract notarial pe persoana fizica. Eu banuiesc ca nu ar avea nici un bun pe numele lui .dar este asociat intr-un srl.! Firma ce detine bunuri.!As putea sa-i trag la raspundere si ca persoana juridica? :"> sau sa cer ca aceasta persoana sa fie trasa la raspundere penal? :"> In contract este trecuta o clauza precum ca datoria este transmisibila mostenitorilor .
ContSters20980, utilizator
Nu puteti atrage raspunderea ca persona juridica si nici penal. Puteti urmari actiunile sau partile sociale la societatea respectiva. Clauza respctiva va foloseste doar in cazul in care debitorul nu va mai fi.
Daca va exista un titlu executoriu ( de exemplu o hotarare judecatoreasca civila/penala) prin care "debitorul/inculpatul" sa fie obligat la plata unei sume, pe calea executarii silite, pot fi executate silit partile sociale detinute de respectivul debitor intr-o S.C.

"Datoria" poate fi "preluata" de catre mostenitori doar daca acestia accepta mostenirea de pe urma "defunctului debitor" insa in situatia prezentata de dvs., nu avem nici un defunct...momentan.:)

Va rog frumos sa va editati mesajul in sensul scrierii cu litere mici a textului, deoarece ati incalcat Regulamentul de postare, iar in Internet, scrisul cu majuscule echivaleaza cu a tipa, la noi sau la alte persoane.
Multumesc pentru intelegere.