Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul de functii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul de functii

Cum se realizeaza practic cumulul de functii la aceeasi SC? Se da decizie pentru al doilea post iar pe statul de salariu apare un spor sau altcumva?
Legea nr. 53 din 24 ianuarie 2003 - CODUL MUNCII
"ART. 35
(1) Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe funcţii, în baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea."
Cumulul de functii poate avea loc nu numai la angajatori diferiti, ci chiar la acelasi angajator (prin incheierea cu aceasta a inca unui contract de munca indiferent de natura activitatii).
pe acelasi contract de munca nu poate exista cumul de functii. se intocmeste inca un contract de munca
atata ca vreuna dintre functii sa nu prezinte incompatibilitate pt. celalata ... si vicevera
se mai tine cont de nr de ore/saptamana?
in general, da. e chestia aia standard cu 40/ore pe saptamana 8 h/zi. Dar exista si exceptii.
La noi .. astia smecheri .. te tin 9h/zi .. dar in contract iti trec 8 h/zi .. si o ora pauza.
La francezi e cel mai bine. Aia au program nornal 7h/zi :D Ce viata !