Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumul de functii la acelasi angajator-doua contracte ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumul de functii la acelasi angajator-doua contracte se pot inregistra la ITM

Cumul de functii la acelasi angajator-doua contracte se pot inregistra la ITM cu 8 ore pe un contract pentru o functiie si un alt contract de 2 ore pentru o alta functie?
Cu multumiri.
Desigur, incheierea unui al doilea contract de munca, cu timp partial, in afara functiei de baza, chiar si la aceiasi societate comerciala, este permisa de codul muncii.
Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe funcţii, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
Prin urmare, este posibil sa se inregistreze la ITM un c.i.m. cu 8 ore pentru o functie si un alt contract de 2 ore pentru o alta functie
Nu este nici o interdictie pentru incheierea mai multor CIM-uri la acelasi angajator.
se poate incheia act aditional c.i.m in bvaza art.41 lit.f) ccmun
Din textul art. 35 alin. (3) pare să rezulte că este admisibil cumulul de funcţii la acelaşi angajator.