Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical in preaviz
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical in preaviz

Buna ziua , Ce se poate intampla daca in timp ce se deruleaza preavizul se aduce cm un nr de zile consecutive apoi alt cm dar nu lipit de restul ;lipsesc sambata si duminica. Rog mult am nevoie de un raspuns ...Multumiri anticipate
Concediul medical suspenda perioada de preaviz ... astfel incat preavizul se prelungeste cu durata concediului medical.
Certificatul de concediu medical suspenda preavizul
CM-Art. 60. - (1) Concedierea salariaţilor nu poate fi dispusă:
a) pe durata incapacităţii temporare de muncă, stabilită prin certificat medical conform legii;

Concediile medicale pentru incapacitate temporară de muncă se acordă pe o durată de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotite de la prima zi de îmbolnăvire.Începând cu a 91-a zi, concediul medical se poate prelungi până la 183 de zile, cu avizul medicului expert al asigurărilor sociale.
ivanovionica a scris:

Buna ziua , Ce se poate intampla daca in timp ce se deruleaza preavizul se aduce cm un nr de zile consecutive apoi alt cm dar nu lipit de restul ;lipsesc sambata si duminica. Rog mult am nevoie de un raspuns ...Multumiri anticipate
Vreau sa intreb cum pot influenta cele 2 zile intre concedii medicale daca sant sambata si duminica ??
Daca este personal turant este o justificare legala de neprezentare la serviciu.

Concediul medical se acorda pentru zile calendaristice si se platesc zilele lucratoare.Exista posibilitatea sa prezinta un alt certificat de concediu medical in continuare .
Daca este preaviz de 20 zile lucratoare ( in cazul concedierii) nu influenteaza cu nimic.