Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical

vreau si eu un sfat.

In perioada 1 ianuarie 2005-13 octombrie 2006 am fost in concediu de inngrijire copil pina la varsta de 2 ani. In perioada 16 octombrie -27 octombrie am figurat, dupa reluarea activitatii, in concediu medical. Vreau sa stiu care se considera baza de calcul pentru acest concediu medical. Exista o baza de calcul -salariu minim pe economie? De cand? de ce nu sa considera baza indemnizatia pentru crestere copil pe care o ridicam de la ministerul solidaritatii si protectiei sociale?
ORDONANTA DE URGENTA nr. 158 din 17 noiembrie 2005 (*actualizată*) - privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate

"ART. 8
(1) Stagiul de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se constituie din însumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii de către angajator sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de munca şi boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru şomaj;
b) pentru care plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate se suporta din alte surse, în condiţiile prevăzute la art. 6 alin. (2) lit. a) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 150/2002*) privind organizarea şi funcţionarea sistemului de asigurări sociale de sănătate, cu modificările şi completările ulterioare;

ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe ţara lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
(2) În situaţia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul a indemnizaţiilor, se utilizează perioade asimilate stagiului de cotizare sau perioade dintre cele prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. b) şi c), veniturile ce se iau în considerare sunt:
a) cuantumul indemnizaţiilor, pentru situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. c) şi alin. (2);
b) salariul de baza minim brut pe ţara, din perioadele respective, pentru situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. b) şi alin. (3)."