Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... probleme copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

probleme copil

Buna ziua,

Sunt tatal unei fetite de 8 ani, care nu este trecuta pe numele meu, deoarece mama fetitei era casatorita cu altcineva atunci cand a nascut fetita, iar fetita a luat numele fostului sot al mamei. Cum fac ca acest copil sa il trec pe numele meu? Tatal copilului, din certificat, stie situatia si este de acord sa ma ajute cu o eventuala declaratie. Pe cine trebuie sa actionez in judecata? Pe mama fetitei, de care m-am separat dupa o relatie conjugala, sau pe tatal din acte al fetei?

Mutumesc frumos!
~ Conținut șters la cerere ~
poate o actiune in tagada paternitatii, poate o actiune in stabilirea paternitatii... luati legatura cu un avocat. este singurul care va poate ajuta in functie de situatia de fapt.
O declaratie a tatalui din certificat = zero valoare
O declaratie de recunoastre din partea dvs. = zero / nu produce nici un efect pana la admiterea unei actiuni in tagada de paternitate.

Tatal din certificat nu mai poate promova acesta actiune - pentru el s-a implinit termenul de prescriptie.

Mama ar mai putea actiona. (avand in vedere niste decizii ale Curtii Constitutionale).

@vio_rogojan.
Vorbim despre un copil care are statutul de copil din casatorie.
Nu se poate promova o actiune in stabilire de paternitate. (asta se promoveaza in cazul copilului din afara casatoriei).
romascanu, moderator
ar putea exista varianta adoptiei...
Si asta ar putea fi o idee. Cu conditia ca cei doi sa fie casatoriti.