Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna

buna
deci sa va spun cum sta treaba eu am o asigurare casco la [AT].Am avut o dauna in ungaria undeva langa balaton am lovit o vulpe din cauza accidentului au trebuit ilocuite radiator,radiator clima,intercular turbo,bara etc nici o problema pana acum masina a fost reparata partial acolo in ungaria iar restul reparatilor urmau sa fie facute in romania.cand mam intor am observat ca nu fuctioneaza turbo suflanta am ajuns in romania mai incet cu un fum mai mare dupa mine si debea tragea masina mam prezentat la firma de asigurai liam comunicat ca nu functioneaza turbo suflanta iei miau zis nici o problema se rezolva mau trimis ca sa fac o contatare sa vada de ce nu functioneaza turbo suflanta raspunsul de la mecanici a fost (turbo suflanta blocata din cauza deplasari carcasei) lam primit in scris acest raspuns.domnul contatator de la asigurari a hotarat se schinba turbo suflanta a comandato a duso chiar el la servis a fotografiat tot pe cea vechie cea noua totul k.Iar dupa vreo 2luni am trecut eu pe la iei ca trebuia sa imi recuperez niste bani cum am platit reparatia partiala in ungaria si atuncia mi sa comunicat ca trebuie sa platesc eu tubo suflanta penru ca ziceau ei ca nu avea cum sa se strice in momentul accidentului mia zis ca a primit ras de la superiori lui pai nu zic nimic aveau dreptate superiori.Au pastrat turbo suflanta si am cerut ca so ducem pentru o alta constatare asa demontata si mia dato mia si am mers la un servis atorizat unde se ocupau numai cu turbo suflante unde mi sa comunicat si mi sa dat si in scris ca turbo suflanta functioneaza la parametri normali.Deci parerea mea e ca aicea a gresit constatatorul pentru ca trebuia sa o duca inca la o analiza si dupa ce a demontato de pe masina,mecanici au avut dreptate era dor blocata.pe constatare scria(turbo suflanta blocata din cauza deplasari carcasei).ce parere aveti?multumesc.
ContSters20980, utilizator
Daca turbosuflanta a fost inlocuita in UNGARIA, normal ca tot aclo trebuiau remediate defectiunile survenite in urma reparatiei.Probabil ca au si ei OPC-ul lor, la care trebuia sa va adresati. Daca cititi cu atentie conditiile de asigurare atasate politei sigur veti gasi ca asiguratorul despagubeste daunele provenite din accident dar nu reparatiile defectuoase ale unitatilor service, care oricum trebuie sa aiba polia de raspundere civila.
ati intales gresit deci turbo suflanta nu a fost inlocuita in ungaria numai radiator interculer si alte piese minore incat sa se pota deplasa masina pana in romania unde urmau sa se faca restul reparatiei.turbo suflanta a fost inlocuita in romania si functioneaza nu am probleme,problema e ca acuma am 2 turbo care functioneaza bine .deci cum ziceam in testu de mai in sus a fost facuta o constatare la servis in romania dupa reparatia partiala din ungaria fara sa schinbe cei din ungaria turbo,rezultat constatare servis (turbo suflanta blocata din cauza deplasari carcasei)adica in momentul accidentului sa blocat (nu sa stricat),aceasta constatare o am si in scris original de la servis unde ma trimis constatatorul.iar turbo suflanta veche a pastrato constatatorul atuncea cand mi sa cerut ca sa platesc am zis ca so ducem asa demontata pe ce veche la o alta constatare sa vedem mai ezact de ce sa strict,acolo mi sa comunicat ca functioneaza la parametri normali mi sa dat si in scris stanpilat semnat deci aveau dreptate cei de la servis era doar blocata.A fost inlocuit de casco iar dupa vreo 2 luni mi sa cerut ca sa platesc eu turbo suflanta pentru ca superiori constatorului au decis dupa analizarea dosarulu ca nu avea cum sa se strice in momentul accidentului.deci constatatorul a hotarat ca se schinba si de aia nu mi se pare corect ca o data ce a hotarat ca se schinba si au achitat tota reparatia inclusiv turbo mi se cere sa platesc eu turbo.mi se pare ca aicea a gresit constatatorul pentru ca nu trebuia sa aprobe schinbul turbo suflantei si sa achite?
Greu de citit mesajele astea, d-le, fara punct si fara virgula......:stunned:

Cand exista divergente de acest gen, se apeleaza la o expertiza tehnica, care sa stabileasca daca asiguratul poate beneficia sau nu de ceea ce solicitati dvs., potrivit contractului de asigurare si concluziilor tehnice.
Doinita Stingaciu, Avocat