Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare 2 camere de la icral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare 2 camere de la icral

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema. In anul 2000 am cumparat de la icral -foisor, cu legea 112, cele 3 camere+ in diviza bucatarie, baie etc., pentru care plateam chirie. Apartamentul are in total 5 camere. Acum doresc sa cumpar si celelalte 2 camere. Precizez ca in celelalte 2 camere nu mai locuieste nimeni din 1998(sunt debransati si de le enel), dar baietul chiriasei continua sa plateasca chiria pentru a nu pierde cele 2 camere. Eu nu am mai tinut deloc legatura cu dansii, iar chiriasa legala suspectez ca nici nu mai traieste pentru ca ar trebui sa aiba acum aproximativ 95-100 ani. In cazul in care chiriasa nu mai traieste, fiul acesteia are dreptul legal de a solicita cumpararea celor 2 camere pentru care actualmente plateste chirie? Adica, dreptul de a inchiria sau cumpara se mosteneste? Cum ma sfatuiti sa procedez? Unde sa ma duc si ce sa fac?
Va multumesc anticipat
mergeti si vorbiti la Icral, de acolo puteti sa primiti cele mai sigure lamuriri deoarece aceasta e societatea care vinde imobilele.