Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art. 287 si art. 288 codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art. 287 si art. 288 codul muncii

art. 287: " sarcina probei revine angajatorului..."
art. 288: " instanta decade din beneficiul probei partea care intarzie nejustificat administrarea probei...."
intrebari:
- Daca acele dovezi sunt, in general, in favoarea salariatului atunci angajatorul nu le v-a prezenta, cum dovedeste salariatul ca el are dreptate!? ( ma refer strict la un litigiu pe drepturi salariale neachitate)
- Ce dovezi ar putea sa aduca daca nu are acte in original, sunt la angajator in original si nu vrea sa le prezente un termen, doua, un an, doi ani iar referitor la martorii... juramantul s-a abrogat din c. pr. civ.
in cazul prezentat ce rol mai are art. 287 c. mun. ?
mai este norma derogatorie de la norma dreptului comun?

art. 287 " Sarcina probei in conflictele de munca revine angajatorului... " ar putea rezulta ca este obligata sa depuna ambele tipuri de dovezi, in caz contrar fiind decazuta din proba si in ceea ce priveste afirmatiile salariatului?
" ..., acesta fiind obligat a depuna dovezi in apararea sa pana la prima zi de infatisare."
ctynn, utilizator