Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... penalitati de intarziere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

penalitati de intarziere

Am o fila CEC fara acoperire pe care am investit-o cu titlu executoriu si am cerut incuviintarea executarii silite. Acum suntem f.aproape de a da drumul la licitatie pentru recuperatrea datoriei. In contract sunt prevazute penalitati de intarziere.As putea sa emit o factura de penalitati? Trebuie sa mentionez vreun articol de lege pe ea sau sa specific "conform contractului"? Pot da in judecata firma respectiva pe OG520010? Administratorul firmei nu va semna pt. factura, o pot trimite prin posta cu confirmare de primire? Si daca nu o ridica de la posta, o pot folosi in instanta?
Stiu ca sunt cam multe intrebari, dar poate ma ajuta cineva cu cateva sfaturi, ca sa pot lua o decizie. Va multumesc anticipat pentru bunavointa si intelegere.
in baza filei de cec il puteti executa doar pentru suma inscrisa pe aceasta. Totodata emiterea de cec-uri fara acioperire este si infractiune (depuneti diligente la Parchet in acest sens)
nu este obligatoriu sa emiteti factura pentru a putea obtine prin intermediu somatiei de plata (OG5/2001) obligarea debitorului si la plata penalitatilor, intrucat penalitatile se datoreaza in temeiul contractului. Totusi daca penalitatile sunt mai mari decat dobanda legala, diferenta pana la dobanda legala curge doar de la data introducerii actiunii in instanta cu exceptia situatiilor: (i) in care in contract este precizat ca debitorul este de drept pus in intarziere pt plata penalitatilor incepand cu ziua urmatoare scadentei sau (ii) il puneti in intarziere prin intermediul unei notificarii transmisa prin executor judecatoresc.
Dumitru Mandoc, Avocat