Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... "Contract de intermediere" cu o agentie imobiliara !!!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

"Contract de intermediere" cu o agentie imobiliara !!!!

Sotul poate cumpara o locuinta numai pe numele lui in conditiile in care o plateste cu banii jos fara ca numele sotiei sa fie trecut pe actul de proprietate?
Mentionez ca sotia are un contract de intermediere incheiat cu o agentie imobiliara pentru ca a vizualizat acea locuinta,( prin care se stipuleaza:
"- sa pastreze confidentialitatea asupra tuturor informatiilor si datelor ca i-au fost incredintate de catre firma imobiliara"...." - prezentul contract se incheie pe termen nedeterminat")
Proprietarul apartamentului nu are un contract de exclusivitate pentru vanzarea apartamentului prin agentia imobiliara respectiva.
Da dar este mentionata starea sa civila de casatorit si va semna actul de vindere numai el.
Avand in vedere calitatea de sot la momentul achizitiei,chiar daca in documente este stipulat numai respectivul,la un eventual divort,imobilul intra in masa de partaj
Daca proprietarul nu detine documente cu unitatea intermediara,are libertatea sa tranzactioneze bunul propriu ,in conformitate cu interesul personal pecuniar
@gabescu
actul de vindere,nu ,sotul va semna actul de achizitie caci dansul achizitioneaza ,conform mesaj initial
ynocentta, utilizator
ginamangra a scris:

Sotul poate cumpara o locuinta numai pe numele lui in conditiile in care o plateste cu banii jos fara ca numele sotiei sa fie trecut pe actul de proprietate?
Mentionez ca sotia are un contract de intermediere incheiat cu o agentie imobiliara pentru ca a vizualizat acea locuinta,( prin care se stipuleaza:
"- sa pastreze confidentialitatea asupra tuturor informatiilor si datelor ca i-au fost incredintate de catre firma imobiliara"...." - prezentul contract se incheie pe termen nedeterminat")
Proprietarul apartamentului nu are un contract de exclusivitate pentru vanzarea apartamentului prin agentia imobiliara respectiva.

Daca va ganditi sa "eludati" vre-o clauza anume din contractul de intermediere incheiat cu agentia imobiliara iar din acest motiv, contractul de vanzare-cumparare privind imobilul vizionat de catre unul din soti, se va incheia doar pe numele sotului care nu apare in contractul de intermediere, avand in vedere ca bunul este dobandit in timpul casatoriei, deci si de catre sotul care a semnat contractul de intermediere cu agentia, exista posibilitatea de a plati daune-interese/prejudiciu, in eventualitatea in care agentia va da in judecata.
Continutul contractului de intermediere este determinant intr-un posibil, viitor litigiu.
Mare atentie!
departe de mine gandul de a "da teapa" agentiei imobiliare doar ca agentul imobiliar mi-a "tras teapa".. in sensul ca m-a pus sa semnez acel contract de intermediere fara ca sa-mi spuna exact unde este situat apartamentul cu pricina,( ca cica e confidential!! )mi-a zis doar zona unde este situat si cand m-am trezit in fata imobilului mi-am dat seama ca eu vazusem acel apartament si discutasem deja cu proprietarul..!!!!Ori acum eu ce fac???sa nu mai achizitionez apartamentul ???si daca eu deja am discutat odata cu proprietarul de ce sa-i mai dau agentiei comisionul pentru ca practic nu a facut nimic agentia pentru mine...m-a dus deja la o locuinta pe care o vazusem deja....si nu a negocit nimic pentru mine.....pentru asta sa-i dau 1000 euro ?????...ca atat avea pretentia.....:">
Aceasta este politica societatilor de intermediere ,de obtinere comision la tranzactie de la partile care inteleg sa tranzactioneze imobilul prin intermediul respectivei unitati.
In cazul dvs a-ti sustinut ca proprietarul nu si-a asumat responsabilitati si nu a semnat documente cu unitatea de intermediere