Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare "Conventie de constituire a unui drept de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare "Conventie de constituire a unui drept de habitatie viagera"

Buna ziua,

In urma cu aproximativ patru luni am incheiat un contract cu o persoana :

CONVENTIE DE CONSTITUIRE A UNUI DREPT DE HABITATIE VIAGERA

Subsemnata ............, cu domiciliul in municipiul......, in calitate de proprietara, si...........................................
Subsemnatul ..................., cu domiciliul in municipiul ..............., in calitate de beneficiar ...............
Subsemnata proprietara constitui in favoarea beneficiarului un drept de habitatie viagera, fara plata vreunei chirii, asupra intregului apartament, proprietatea mea, situat in municipiul........., judetul......., compus din ..........., cu o suprafata utila de .........., conform actelor de proprietate si un balcon in suprafata de .......,
identificat cu nr. cadastral .........., intabult in Cartea Funciara nr. ....... a localitatii .......................................
Subsemnata proprietara declar ca am dobandit in proprietate apartamentul obiect al acestui contract ca bun propriu, prin cumparare, in baza Contractului de vanzare-cumparare autentificat sub nr. ......, de catre .....
Dreptul meu de proprietate asupra apartamentului a fost intabulat i Cartea Funciara nr. ...... a localitatii ....... prin Incheierea nr. ...... emisa in Dosar nr. ....... de catre Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara .................
Imobilul asupra caruia se constituie dreptul de habitatie viagera nu a mai fost instrainat de mine proprietar, nu a trecut in proprietatea statului in baza vreunui act normativ, ramanand in mod continuu in stapanirea mea de la dobandire, asa cum rezulta din extrasul de Carte Funciara pentru Autentificare nr. ........
din data de ........ eliberat de Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara ...................................................
Taxele si impozitele sunt achitate la zi, asa cum rezulta din Certificatul de atestare fiscala pentru persoane fizice nr. .......... din data de ............. eliberat de Consiliul Local .........., Serviciul public de impozite, taxe si alte venituri ale bugetului local............................
Subsemnatul ....................., sunt de acord cu constituira in favoarea mea, de catre ............................
a unui drept de habitatie viagera, fara plata vreunei chirii, asupra apartamentului situat in municipiul ....................,
judetul ....................., compus din ......... si dependinte.
Subsemnatul ..........................., declar ca am cunostinta de fapt si de drept a imobilului, stiu ca este liber de sarcini, ca proprietara l-a stapanit in mod continuu si ca nu a trecut in proprietatea statului in baza vreunui act normativ.....................................................
Subsemnata proprietara sunt de acord cu intabularea in Cartea Funciara a dreptului de habitatie viagera in favoarea beneficiarului, asa cum s-a transmis prin acest act...............................................................................
Subsemnatele parti suntem de acord cu intregul continut al prezentului act, pe care l-am citit personal, semnand toate cele 5 exemplareoriginale ale acestuia......
Potrivit dispozitiior Legii nr. 7/1996, privind cadastrul si publicitatea imobiliara, cu modificarile si completarile ulterioare, un exemplar original al prezentului inscris se va transmite Oficiului de Cadastru si Publicitate Imobiliara ............. de catre Biroul Notarului Public ..............., pentru efectuarea lucrarilor de publicitate imobiliara.
La documentatia prezentei conventii au fost anexate urmatoarele documente: contractul de vanzare-cumparare, incheierea de intabulare, certificatul de atestare fiscala pentru persoane fizice, extrasul de Carte Funciara pentru autentificare, mentionate mai sus, precum si documentatia cadastrala a imobilului.

OFICIUL DE CADASTRU SI PUBLICITATE IMOBILIARA
BIROUL DE CADASTRU SI PUBLICITATE IMOBILIARA

DISPUNE:
-imobilul inscris in cartea funciara cu nr. ...... a unitatii administrativ teritoriale ......., proprietatea lui ............... de sub B.2 si sa se efectueze urmatoarele inscrieri:
-se intabuleaza dreptul de HABITATIE in favoarea: .............. sub C.1 din cartea funciara

Cum pot renunta la acest contract?
Eu nu pot sa ma ocup de vanzarea apartamentului (lipsa de timp) si doresc sa-i fac procura unei rude pentru a se ocupa de vanzarea apartamentului.....Poate aceasta ruda sa se ocupe de vanzarea apartamentului fara ca sa intampine vreun obstacol din cauza contractului existent cu acea persoana?
Acest contract inseamna ca respectiva persoana poate locui la mine pe termen nelimitat si ca este un simplu chirias?
Mentionez ca nu achita nimic la datoriile curente ale apartamentului. Cum pot sa fac aceasta persoana sa contribuie la datoriile curente ale imobilului?
Imi puteti explica continutul acestui contract mai pe larg?
Cei din notariat mi-au spus ca este doar un simplu chirias.... si ca intabularea o poate ridica si el.
Daca este un simplu chirias de ce sa-mi ridice acea persoana intabularea? Eu sunt proprietara imobilului....... Un chirias are acelasi drepturi cu proprietarul?

Multumesc anticipat !
CT nu poate fi ridicat decat de catre persoana care face dovada calitatii de proprietar al respectivului imobil.
Clauzele prin care chiriasul locuieste fara obligarea la plata de costuri intretinere ,
sunt contractual prevazute si asumate de dvs
Pentru tranzactionare imobilului,contactati notar pentru incheiere procura in favoarea persoanei dorita de dvs sa va reprezinte interesele