Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale desfasurare activitate independent de firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

desfasurare activitate independent de firma

In cazul in care un asociat intr-o societate comerciala doreste sa initieze o alta activitate in nume si pe cont propriu asupra careia vrea sa aiba exclusivitate ,este posibil ca aceasta activitate sa fie administrata(contabil si fiscal) tot de firma la care este asociat ?
Ce variante legale ar avea in cazul in care nu e posibila inregistrarea noii activitati tot pe SC existenta?
Multumesc anticipat !
Eu as recomanda in acest caz "Asocierea in participatiune". In contractul respectiv se pot stipula conditiile dorite.
Multumesc foarte frumos!