Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri europene pentru someri raspuns de la ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri europene pentru someri raspuns de la Parlamentul European

Buna ziua,
Va rog frumos ma poate ajuta cineva sa inteleg mai bine raspunsul pe care l-am primit de la Parlamentul European, pe care-l reproduc mai jos.

Am primit urmatorul raspuns de la Raymond Maes European Commission
Employment, Social Affairs & Equal Opportunities DG
EMPL-MICROFINANCE@ec.europa.eu

Comisia Europeana va stabili un nou instrument de microfinantare europeana oferind astfel, posibilitatea cresterii ofertei de microcredite si a accesarii acestora de catre grupurile afectate de somaj care doresc sa infiinteze sau sa isi dezvolte in continuare propria afacere. Aceasta facilitate este orientata in special, catre cei care nu au acces la fondurile de creditare, in contextul actual al ofertei scazute de creditare.

Aceasta facilitate va deveni operationala din iunie 2010, cand prin Fondul European de Investitii va fi disponibila finantarea pentru furnizorii de microcredite din statele membre.

In lista furnizorilor se pot include: bancile, creditorii non-profit sau institutiile ce ofera garantii, precum si alti furnizori de produse de finantare pentru microintreprinderi.

Dupa ce o prima selectie va avea loc, numele furnizorilor vor fi publicate pe site-ul intern al Comisiei, in a doua jumatate a anului 2010.

Alte masuri ce vor insoti acest demers vor fi dezvoltate in cadrul Fondului Social European. Informatii despre Fondului Social European in Romania le puteti gasi accesand site-ul: : [ link extern ] /.

Raymond Maes
European Commission
Employment, Social Affairs & Equal Opportunities DG

Eu nu inteleg cum poate un somer obisnuit, nu din acela de lux, cum am auzit ca exista, sa demareze ceva de la zero, cum ar putea fi ajutat sa gaseasca o oportunitate de afaceri.

Deputata Kinga Göncz spunea ca beneficiarii vor primi si cursuri de formare si consiliere pentru dezvoltarea unor afaceri durabile.

Oare sunt si la noi astfel de cursuri si forme de consiliere?

Multumesc pentru timpul dumeavoastra,
Cu mult respect,
Teodora Nenciu

Am citit acest articol

Somerii care vor sa puna pe picioare o afacere, dar nu au banii necesari, vor beneficia, de la 1 ianuarie, de conditii speciale la acordarea unui credit, in limita a 25.000 de euro.

Parlamentul European a adoptat recent masuri legale care vizeaza ameliorarea accesului la credite pentru persoanele care si-au pierdut locul de munca sau risca sa si-l piarda si care doresc sa inceapa propria afacere.

Creditele pot fi accesate prin intermediul instrumentul european de microfinantare Progress, special conceput.

Produsul faciliteaza accesibilitatea si disponibilitatea microcreditelor pentru persoanele care doresc sa initieze sau sa dezvolte o afacere sau o micro-intreprindere, cu mai putin de 10 angajati si o cifra de afacere care nu depaseste 2 milioane de euro, dar care intampina dificultati in accesarea creditelor conventionale.
teodora.nenciu a scris:

Am citit acest articol

Somerii care vor sa puna pe picioare o afacere, dar nu au banii necesari, vor beneficia, de la 1 ianuarie, de conditii speciale la acordarea unui credit, in limita a 25.000 de euro.
Creditele pot fi accesate prin intermediul instrumentul european de microfinantare Progress, special conceput.

Cum pot lua legatura cu acest instrument european si de cine e reprezentar in RO
Buna ziua,

In raspunsul pe care l-am primit de la Parlamentul European mi-au specificat urmatoarele :

Aceasta facilitate va deveni operationala din iunie 2010, cand prin Fondul European de Investitii va fi disponibila finantarea pentru furnizorii de microcredite din statele membre.

Dupa ce o prima selectie va avea loc, numele furnizorilor vor fi publicate pe site-ul intern al Comisiei, in a doua jumatate a anului 2010.

Alte masuri ce vor insoti acest demers vor fi dezvoltate in cadrul Fondului Social European. Informatii despre Fondului Social European in Romania le puteti gasi accesand site-ul: : [ link extern ] /.

Eu am trimis un e-mail la cei care mi-au fost indicati mai sus, dar inca nu am primit niciun raspuns, ma gandesc ca daca si dvs ati cere informatii de la ei, poate se vor mobiliza mai bine.
Nu stiu, eu astept, nu am nimic de pierdut.

O zi buna,
Teodora Nenciu

teodora.nenciu, utilizator