Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Sotul ca si coasigurat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Sotul ca si coasigurat

Buna ziua,
Am si eu o problema: as vrea sa-mi trec sotul pe asigurarea mea de sanatate.El nu mai lucreaza de aproape 2 ani.Problema cea mai mare este ca nu stiu ce trebuie facut la declaratiile lunare pe care le face firma(eu le fac, dar nu m-am mai intalnit cu asemenea situatie:">). El va aparea ca si coasigurat doar in declaratia pentru CASS?Sau mai trebuie facut ceva?
Va multumesc pentru ajutor!
Buna ziua,

Nu mai este stipulata in Ordinul 617/2007 necesitatea prezentarii documentelor urmatoare:
- adeverinta de la Primarie ca sotia nu primeste ajutor social, Legea 416
-adeverinta de la Finante/Primarie cu venit impozabil = 0
Art. 20 d)sotul, sotia si parintii aflati în întretinerea unei persoane asigurate, cu act de identitate, documente care sa ateste relatia de rudenie sau casatoria cu persoana asigurata, documente eliberate de organele fiscale teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri impozabile, o declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii, precum si o declaratie pe propria raspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declara ca are în întretinere persoana respectiva;
Ordinul 754/2008 modifica intreg art. 20 din punctul d) fiind elimitata necesitatea prezentarii "documentelor eliberate de organele fiscale teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri impozabile"
d)pentru sotul, sotia si parintii aflati în întretinerea unei persoane asigurate: act de identitate, documente care sa ateste relatia de rudenie sau casatoria cu persoana asigurata, declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii, precum si o declaratie pe propria raspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declara ca are în întretinere persoana respectiva;

O zi buna

andaanton, utilizator