Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Accesul la documentele asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Accesul la documentele asociatie

Buna,

Am o intrebare legata de drepturile proprietarilor membrii a unei asociatii.

Avem un proprietar care soliciti copii xerox dupa toate chitantele, listele de plata, rapoarte ale cenzorilor, etc. din 2004 pana in prezent.

As dori sa stiu daca conducerea asociatiei este obligata sa ii puna la dispozitie aceste copii avand in vedere ca toate rapoartele cenzorilor sunt la zi, nu s-au gasit nereguli in acte, persoana respectiva neavand de fapt nici o reclamatie ci doar incearca sa sicaneze membrii conducerii.

Va multumesc.
alibotean, utilizator
Conducerea asociatiei este obligata sa permita accesul proprietarilor la documentele asociatiei, .........
..........dar nu este obligata nici sa faca copii xerox, nici sa dea aceste documente altor persoane, altele decat au responsabilitatea pastrarii lor, spre copiere xerox.
elga50 a scris:

Conducerea asociatiei este obligata sa permita accesul proprietarilor la documentele asociatiei, .........
..........dar nu este obligata nici sa faca copii xerox, nici sa dea aceste documente altor persoane, altele decat au responsabilitatea pastrarii lor, spre copiere xerox.

Multumesc pentru raspuns. Ai putea sa imi spui, te rog, si o lege, HG, etc. in care se precizeaza aceat lucru?

Mersi inca o data.
Iata textul din HG 1588/2007 cu normele de aplicare a Legii 230/2007 pentru infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari:

Art. 12. - Proprietarii membri ai asociatiei, pe langa drepturile si indatoririle prevazute in statutul asociatiei de proprietari, au si urmatoarele drepturi si obligatii:
A. Drepturi:
d) sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si, eventual, sa o conteste la presedintele asociatiei de proprietari, in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata. Presedintele asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile;

In afara acestei prevederi in lege sau in HG nu este prevazut altceva referitor la problema Dv. In general legile afirma, nu neaga, adica nu avem un text de lege unde sa se spuna ca "asociatia nu este obligata sa......".
Persoana care vrea sa sicaneze ar trebui sa demonstreze ea cu legea unde scrie ca asociatia trebuie sa-i puna la dispozitie copii xerox......:)
elga50, moderator
Legea 230/2007, art.10.
Chiar daca conducerea nu este obligata sa puna la dispozitia proprietarului copii xerox, daca i se solicita documente, este obligata sa raspunda solicitarii prin informare asupra modului in care le poate pune la dispozitie.
ema.pohrib a scris:

Legea 230/2007, art.10.
Chiar daca conducerea nu este obligata sa puna la dispozitia proprietarului copii xerox, daca i se solicita documente, este obligata sa raspunda solicitarii prin informare asupra modului in care le poate pune la dispozitie.

In cazul de fata proprietarul solicita copii xerox dupa absolut toate documentele din 2004 pana in prezent.

Problema e ca indiferent care varianta as alege-o copii xerox sau sa-l fac musafir permanent in apartement pt. urmatoarele saptamani si sa stau cu ochii pe el sa nu imi sustraga din acte nu imi convine.