Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am dreptul sa solicit copii xerox dupa deciziile ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am dreptul sa solicit copii xerox dupa deciziile Ad.Generale si ale Com.Executiv?

Buna ziua, sunt proprietar de apartament , intr-o Asociatie de proprietari. Am solicitat scris presedintelui de bloc (Asociatie de Proprietari ) sa-mi dea copii xerox dupa :
1. Hotararile Adunarii Generale ale asociatiei de Proprietari
2. Hotararile Comitetului Executiv.
Sunt refuzat de catre presedintele de asociatie. Nu imi elibereaza asa ceva spunand ca legea nu-i permite. Presedintele spune ca doar sa le vad.si atat.
Ce spune legea 230/2007 si HG 1588/2007 norme de aplicare.
Va rog daca se poate a da un raspuns
Este legal sa primesc copii xerox dupa aceste hotarari ?
Care este art din lege care imi da dreptate ?
P.S In cadrul a se fac lucruri care nu au fost stabilite prin cele doua foruri !
Cu deosebita stima

Legea 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari:
Art. 10. - Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si au acces, la cerere, la orice document al acesteia.

Aveti acces, dar asta nu inseamna si copii xerox.
Puteti vedea ce va intereseaza si apoi sa contestati, daca constatati ca s-au facut lucruri nelalocul lor.
L nr 230/2007 ART. 10
Proprietarii au dreptul să cunoască toate aspectele ce ţin de activitatea asociaţiei
şi au acces, la cerere, la orice document al acesteia.

Conform dispozitiei in vigoare proprietarul are dreptul sa cunoasca aspectele ce tin de activitatea asociatiei de proprietari si la cerere au acces la acestea
Nu exista dispozitie in vigoare care sa prevada obligatia asociatiei de proprietari de a pune la dispozitii copii ale documentelor asociatiei de proprietari
Nu am cum sai contest pentru ca daca am sai pun in tema sigur vor modifica sau vor inlocuii procesele verbale..... au mai facut-oo

Eu doream copii dupa procesele verbale dupa care direct la politie si parchet-
Adriantot, moderator
Care ar fi faptele pentru care direct la politie si parchet- ?
@ynocentta,
Nu se poate problema asa. Are omul of-ul sau, insa nu asa poti merge la politie. Trebuie sa te bazezi pe ceva.
In alta ordine de idei, as. prop. are obligatia de a afisa hotararile luate in AG a proprietarilor, precum si cele luate de com. executiv, pentru a fi luate la cuunostinta si de catre cei care nu au participat la adunarile respective. Este acest "obicei" la dvs. in asociatie?
Mai intai ar trebui sa va adresati biroului/serviciului din primaria locala, care se ocupa de as. proprietari. Puneti totul pe hartie si mergeti acolo si reclamati. Primaria o sa i-a masurile necesare, inclusiv ii va pune sa faca copii dupa documentele despre care faceti vorbire.