Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... adeverinta pentru somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

adeverinta pentru somaj

Am cerut adeverinta de salar pt. somaj in urma cu 10 zile la firma ce am lucrat anul trecut si ma tot amina ca nu are timp. Ce sa fac? Restul actelor le am .Mi se expira cele 30 zile pe 14 martie si pierd somajul pe luna feb. va multumesc
1. Iata ce spune Legea 76/2002:

Art. 113. - Constituie contravenţie următoarele fapte:
j) neeliberarea de către angajator, persoanelor cărora le încetează raporturile de muncă sau de serviciu, a documentelor prevăzute de legislaţia în vigoare, necesare pentru certificarea stagiului de cotizare realizat în sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stabilirea dreptului la indemnizaţie de şomaj.

Art. 114. - (1) Contravenţiile prevăzute la art. 113 se sancţionează după cum urmează:
a) cele prevăzute la lit. a), b), f), h) şi j), cu amendă de la 3.000 lei la 5.000 lei;
Art. 116. - (1) Constatarea şi sancţionarea contravenţiilor prevăzute la art. 113 se realizează de organele de control ale Ministerului Muncii şi Solidarităţii Sociale, Inspecţiei Muncii, Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă şi de către alte organe care, potrivit legii, au dreptul să efectueze control.

2. Asadar interveniti la AJOFM si ITM sa va ajute, conform legii, cum v-am aratat mai sus.