Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ADEVERINTA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ADEVERINTA

Buna ziua,
1. Cum pot intra in posesia adeverintei necesare pentru somaj?
2. Fostul angajator refuza eliberarea.
3. Sediul firmei este la Bucuresti,iar agentia isi desfasoara activitatea in Galati.
4.Va rog sa-mi spune-ti cum sa procedez,pentru ca vocabularul doamnei director este de nedescris.
Va multumesc
Mergeti inapoi la AJOFM si spuneti-le ca stiti ce prevede Legea 76/2002 (Legea somajului) si sa faca un control urgent la unitatea care refuza sa dea adeverinta si sa-i sanctioneze. Iata ce spune legea:
Art. 113. - Constituie contravenţie următoarele fapte:
j) neeliberarea de către angajator, persoanelor cărora le încetează raporturile de muncă sau de serviciu, a documentelor prevăzute de legislaţia în vigoare, necesare pentru certificarea stagiului de cotizare realizat în sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stabilirea dreptului la indemnizaţie de şomaj.

Art. 114. - (1) Contravenţiile prevăzute la art. 113 se sancţionează după cum urmează:
a) cele prevăzute la lit. a), b), f), h) şi j), cu amendă de la 3.000 lei la 5.000 lei;

Art. 115. - Amenzile contravenţionale pot fi aplicate şi persoanelor juridice.

Art. 116. - (1) Constatarea şi sancţionarea contravenţiilor prevăzute la art. 113 se realizează de organele de control ale Ministerului Muncii şi Solidarităţii Sociale, Inspecţiei Muncii, Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă şi de către alte organe care, potrivit legii, au dreptul să efectueze control.