Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Eliberare adeverinta de venit (anexa 26)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Eliberare adeverinta de venit (anexa 26)

Buna ziua,
Angajatorul meu,in urma desfacerii contractului de munca incheiat pe perioada determinata,in baza art.56 lit.j C.Muncii,refuza nejustificat eliberarea adeverintei de venit(anexa 26),necesara completarii dosarului de somaj.
M-ar interesa cui ma pot adresa pentru a-l sili sa mi-o elibereze.

Multumesc!
1. Din Legea 76/2002:
Art. 113. - Constituie contravenţie următoarele fapte:
j) neeliberarea de către angajator, persoanelor cărora le încetează raporturile de muncă sau de serviciu, a documentelor prevăzute de legislaţia în vigoare, necesare pentru certificarea stagiului de cotizare realizat în sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stabilirea dreptului la indemnizaţie de şomaj.
Art. 114. - (1) Contravenţiile prevăzute la art. 113 se sancţionează după cum urmează:
a) cele prevăzute la lit. a), b), f), h) şi j), cu amendă de la 3.000 lei la 5.000 lei;
Art. 116. - (1) Constatarea şi sancţionarea contravenţiilor prevăzute la art. 113 se realizează de organele de control ale Ministerului Muncii şi Solidarităţii Sociale, Inspecţiei Muncii, Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă şi de către alte organe care, potrivit legii, au dreptul să efectueze control.

2. Adresati-va AJOFM si ITM sa plice legea si sa-l sanctioneze pe angajator.
3. In ultima instanta puteti sa-l dati in judecata pe angajator.

Multumesc mult de tot!