Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Precontract vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Precontract vanzare apartament

Am incheiat la notar un precontract de vanzare pentru un apartament intr-o constructie noua pe care am construit-o anul trecut. Am primit avans 10000 EUR urmand ca restul sa ii primesc pana la 31.01.2007

Viitorul proprietar s-a mutat in el acum 2 luni iar in acest timp apartamentul a facut condens pe pereti. Pentru a rezolva aceasta problema am izolat toata constructia pe dinafara urmand sa repar si pe dinauntru apartamentul cu pricina astfel incat condensul sa dispara. Dar cumparatorul nu mai vrea sa il cumpere.

In precontract scrie :
- daca cumparatorul se razgandeste si nu mai cumpara pierde cei 10000 EUR
- daca vanzatorul se razgandeste si nu mai vinde da inapoi 10000 EUR si in plus 2000 EUR penalitati

I-am spus ca nu vreau sa ii opresc toti 10000 EUR pentru ca s-a razgandit ci doar 1500 EUR si el mi-a spus ca ma da in judecata

Cum credeti ca ar trebui sa procedez?
Situatia e mai complicata...Ar trebui sa incercati sa ajungeti la un compromis prin care fiecare sa piarda cat mai putin. Exista oarecare sanse de castig pentru beneficiarul-cumparator care ar putea sa invoce vicii ascunse...
e posibil ca, condensul sa fi aparut din vina lui?
E sigur din vina lui. Cat nu a fost el in apartament, nu a existat condens. In oricare apartament apare condensul daca nu e aerisit si daca nu e incalzit astfel incat sa nu apara punctul de roua. De asemenea, constructia fiind noua, peretii nu erau uscati si aceasta duce obligatoriu la condens daca nu se aeriseste. E normal sa se intample asa iar aceasta nu constituie un viciu. Cred ca nici nu stie sa faca aerisirea. Pentru a evita condensul e necesara aerisirea completa la fiecare trei ore.
si i-ati adus la cunostinta despre toate acestea?
daca da, in cazul in care nu se prezinta la data convenita la notar pt efectuarea formalitatilor de autentificare, cereti instantei sa dea o hotarare care sa tina loc de act autentic de vanzare-cumparare (de aceasta solutie nu sunt suta la suta sigura, stiu de posibilitatea aceasta acordata cumparatorului, nu vad de ce nu ar fi posibil si in cazul vanzatorului, antecontractul da nastere la o obligatie reciproca de a face, adica de a incheia pe viitor un contract de vanzare-cumparare). ori puteti cere rezolutiunea antecontractului si despagubiri pentru neexecutarea culpabila a obligatiei din partea promitentului cumparator...
lara_croft, utilizator