Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCMUNN
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCMUNN

Buna ziua,
Art.81(2) din CCMUNN poate fi aplicat si in conditiile disponibilizarii din motive economice si de reorganizare conf.art.65(1), chiar daca exista un CCM la nivel de societate sau este valabil numai pentru concedieri colective?

Va multumesc
Trebuie avut in vedere ca, prin aplicarea acelor criterii minimale, sa nu fie concediat un salariat al carui post nu este vizat de reducere.
In cazul in care sunt doua posturi similare iar unul este desfiintat, este obligatoriu sa se tina cont de acele criterii minimale fiind concediere indiv?

Nu trebuie sa se tina cont de acele crirerii prevazute de CCMN in cazul concedierilor individuale .... CCM la nivel de unitate nu poate conţine clauze care să stabilească drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin CCMN sau la nivel de ramura.
~ Conținut șters la cerere ~