Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Tatal meu impreuna cu sora lui locuiesc intr-un imobil mostenit de la tatal lor,decedat in urma cu 60 ani.Nu au iesit din indiviziune si nici nu detin actele casei,acestea fiind pierdute de multi ani.Intrebarea mea este:in aceasta situatie ar putea unul din ei sa lase testament unei alte persoane care nu este ruda?Mentionez ca sora tatei nu are nici sot nici copii,iar mama a decedat.Va rog sa-mi dati un raspuns
Te rog sa revi,cu informatii suplimentare:
-in ce regiune istorica se afla situat imobilul;
-daca este situat intr-o zona in care a existat carte funciara,se pune altfel problema,decat intr-o regiune unde au existat doar registre de inscriptiun si transcriptiuni ;
Imobilul este situat in orasul Constanta dar nu stiu daca a existat carte funciara in aceasta zona.
A existat un contract de vanzare-cumparare care s-a pierdut?
trebuie deschisa o actiune de Uzucapiune sau una in constatare si dupa ceea sa se faca testament, dupa ce se poate face dovada proprietatii.
Imobilul fiind in mun.Constanta,inseamna ca nu este inca inscris in C.F.
Daca tatal si matusa Dvs.l-au mostenit pe tatal lor,respectiv bunicul Dvs.,inseamna ca s-a dezbatut succesiunea si s-a eliberat Certificatul de mostenitor,fiecare dintre ei le-a revenit
cate 1/2-a parte din mostenire.-
In acest caz,matusa Dvs.poate lasa printr-un testament,cota sa de mostenire,chiar si unui strain,in timp ce tata dvs,poate lasa unui strain printr-un testament- jumatate din cota de 1/2- a parte din imobil,cealalta jumatate este a Dvs.in calitate de mostenitor rezervatar.
Daca tatal si matusa nu au nici un act prin care sa-si dovedeasca dreptul de proprietate asupra imobilului in cauza,urmati sfatul lui Romy.-