avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DUPA CATI ANI IN CAZUL UNUI DIVORT SE IMPART BUNURILE?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DUPA CATI ANI IN CAZUL UNUI DIVORT SE IMPART BUNURILE?

UN BUN PRIETEN ESTE IN PRAGUL DIVORTULUI,ESTE CASATORIT DE UN AN SI CATEVA LUNI,DAR DIN CAUZA SOTIEI,INFIDELA SI FARA SCRUPULE,TOTUL SE VA RUPE,M-AR INTERESA SA STIU PENTRU EL CE IMPARTE CU SOTIA LUI,SI IN ACELASI TIMP SI PE MINE CA AM CUMPARATA MASINA PE NUMELE LUI.CE SANSE AM SA-MI PIERD SI EU MASINA? MULTUMESC DIN SUFLET.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:54, 6 Martie 2010
dupa sase luni...( e o gluma:D )
bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune
Ultima modificare: Vineri, 5 Martie 2010
ContSters126925, utilizator
1-Rugam respectati regulamentul forumului si nu postati mesaje cu majuscule
2-De regula bunurile achizitionate in timpul casatoriei,intra in masa de partaj
Depinde de mai lulte lucruri referitor la masina.
Nu cred ca o sa o pierdeti dar veti da bani ca sulta la sotie...

Sfatul meu ar fi sa nu deschideti partaj decat daca...nu pierdeti masina.
Incercati sa consultati vebal si contracost un avocat pentru mai multe detalii juridice.

avocat Claudiu Lascoschi
Problema cu masina este mai complicata. Depinde ce probe se pot face, pentru a alege calea de a incerca sa nu fie introdusa la masa partajabila.
Actiunea in partaj e imprescriptibila. Deci pot face partajul oricand de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii de divort.
In masa partajabila intra toate bunurile comune, adica cele achizitionate in timpul casatoriei.
Daca masina dvs. e luata pe numele lui, in timpul cat era casatorit, va intra si aceasta in masa partajabila. Daca e luata inainte sa se casatoreasca, nu va intra in masa partajabila, va ramane bunul lui propriu, deci ramane in posesia dvs.

Alte discuții în legătură

Divort lucymingshu lucymingshu Sunt in proces de divort. Sotul vrea masina dobandita in timpul casatoriei, dar care este pe numele lui, in conditiile in care are o alta masina pentru care a ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma ajutati- partaj isabella99 isabella99 sunt casatorita,am un apartament pe numele meu dar pe contract e trecut ca fiind bun comun cu sotul si un altul luat cu credit ipotecar dar doar pe numele ... (vezi toată discuția)
Contract de donatie atacat la partaj lucianghio lucianghio In procesul de partaj in urma divortului ,este atacat un contract de donatie ,in care donatorul este mama sotului iar donatarul este DOAR fiul (sotul) iar ... (vezi toată discuția)