avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... transformare post functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

transformare post functionar public

am trimis adresa la anfp pentru transformere post functionar public , si ne-au comunicat ca trebuie sa le trimitem noul salariu de incadrare la 01.01.2010. Mentionez ca posturile erau unul de referent asistent, clasa 3, treapata de salarizare 2 pentru care noul salariu de incadrare este de 874 lei+ cei 5% dupa legea 330/2009 rezultand un salariu de 918, iar celalat post de referent superior clasa 3, treapta de salarizare 2 cu un salariu de 1466 la 01.01.2010 + 5% rezultand 1539 lei.As vrea sa stiu pe ce functii ne vor inacadra ?
ce sunt cei 5 %, si de unde ati ajuns la acele cuantumuri?:)
mihaicalinescu2005 a scris:

ce sunt cei 5 %, si de unde ati ajuns la acele cuantumuri?:)

ce 5% se acorda conf. art.16 din legea 330/2009 iar celelalte sunt salariile de baza la 01.01.2010 care au fost stabilite
1. referent clasa III asistent 2 trece in consilier clasa I principal 3 (salariu de baza din OG 9/2008 - 915 RON);
2. referent clasa III superior 2 trece in consilier clasa I principal 1 (salariu de baza din OG 9/2008 - 1111 RON).
Problema este ca legea 330 nu permite la promovarea in clasa decat gradele asistent si principal, asa ca in al doilea caz solicitati ANFP pastrarea salariului de baza anterior (1466 RON); nu numai ca nu poate creste cu 5%, insa daca ar fi sa ne raportam la lege si la salariul prevazut pentru fp consilier clasa I principal 1 din OG 9/2008, ar trebui chiar sa scada#-o

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promovare de studii medii la studii superioare ciobotaruhoria11 ciobotaruhoria11 Sunt functionar public primarie cu o vechime la acelasi loc de munca de 25 ani. In anul 2010 mi s-a facut reincadrarea conf legii ca referent clasa III, ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu in urma promovarii in clasa m.cristina m.cristina Buna ziua, Doresc sa stiu, in urma promovarii examenului de promovare in clasa, de la referent asistent tr 3 la consilier asistent tr 3, daca salariul de ... (vezi toată discuția)
Examen de promovare in clasa vali.herea vali.herea Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie : sunt functionar public din anul 1999, in prezent pe postul de referent (contabil), grad profesional principal, ... (vezi toată discuția)