Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... EXAMEN DE PROMOVARE IN CLASA
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

EXAMEN DE PROMOVARE IN CLASA

Buna ziua,
Ma aflu in urmatoarea situatie : sunt functionar public din anul 1999, in prezent pe postul de referent (contabil), grad profesional principal, treapta II de salarizare, in cadrul unei primarii din mediul rural. Pana in anul 2005 am ocupat functia de referent (casier), grad profesional principal , treapta II de salarizare. In perioada iulie 2005 - august 2006, mi-au fost delegate atributiile postului de referent (contabi) cand bineinteles am predat altei colege atributiile de casier. In august 2006, am ocupat prin concurs functia publica de referent (contabil), post pe care sunt in prezent. In acest an am absolvit studiile universitare cu diploma de licenta in speciazarea "Contabilitate si informatica de gestiune". A fost organizat examenul de promovare in clasa cf Ordinului ANFP nr 10280/2008, examen pe care l-am promovat. Intrebarea mea este : CU CE GRAD PROFESIONAL VOI FI INCADRATA, IN CADRUL CLASEI ? De ce se va tine seama la "vechime in specialitatea studiilor" ? Daca in prezent, indeplinesc conditiile pentru gradul profesional principal, se va considera acest lucru si pentru clasa superioara in care avansez ? Imi este teama sa nu fiu incadrata pe grad profesional asistent, pentru ca la cat de ambigua este legea, ma pot astepta la orice.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
daca in prezent, adica la momentul examenului de promovare in clasa aveti functia de refernt clasa III grad profesional principla, treapta de salarizare II, adica aveti salariul de 714, fiind salarizat cf anexei 4 din OG 6/2007 actualizata cu OG 9/2008 veti fi incadrat la consilier clasa I grad profesional asistent, treapta de salarizare I
cum se calculeaza acest salariu nou:
cf art 9 din OG 6/2007 actualizata cu OG 9/2008
deci: 714 * 120 % = 889
889 este intre 915 = treapta III de la ons I principal si treapta I de la cons I asistent
ordonanta zice de o crestere de pana la ..... 20 %
o zi buna