Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Teambuilding/ formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Teambuilding/ formare profesionala

Sunt teambuilding-urile considerate formari profesioanale si pot fi imputate angajatului la plecare ? Se poate face act aditional pentru un team-buiding?
parerea mes este ca nu, acest lucru este facut pentru unirea echipei si eliminarea individulitatii, cresterea responsabilitatii dar in nici un caz nu se poate face un act aditional la dosarul de personal pentru acest lucru
Legea nr. 53 din 24 ianuarie 2003 - CODUL MUNCII
"ART. 188
(1) Formarea profesională a salariaţilor are următoarele obiective principale:
a) adaptarea salariatului la cerinţele postului sau ale locului de munca;
b) obţinerea unei calificări profesionale;
c) actualizarea cunoştinţelor şi deprinderilor specifice postului şi locului de munca şi perfecţionarea pregătirii profesionale pentru ocupaţia de baza;
d) reconversia profesională determinata de restructurari socioeconomice;
e) dobândirea unor cunoştinţe avansate, a unor metode şi procedee moderne, necesare pentru realizarea activităţilor profesionale;
f) prevenirea riscului somajului;
g) promovarea în munca şi dezvoltarea carierei profesionale.
(2) Formarea profesională şi evaluarea cunoştinţelor se fac pe baza standardelor ocupationale.
ART. 189
Formarea profesională a salariaţilor se poate realiza prin următoarele forme:
a) participarea la cursuri organizate de către angajator sau de către furnizorii de servicii de formare profesională din ţara sau din străinătate;
b) stagii de adaptare profesională la cerinţele postului şi ale locului de munca;
c) stagii de practica şi specializare în ţara şi în străinătate;
d) ucenicie organizată la locul de munca;
e) formare individualizata;
f) alte forme de pregătire convenite între angajator şi salariat."

"ART. 193
(1) Participarea la formare profesională poate avea loc la initiativa angajatorului sau la initiativa salariatului.
(2) Modalitatea concretă de formare profesională, drepturile şi obligaţiile părţilor, durata formării profesionale, precum şi orice alte aspecte legate de formarea profesională, inclusiv obligaţiile contractuale ale salariatului în raport cu angajatorul care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesională, se stabilesc prin acordul părţilor şi fac obiectul unor acte adiţionale la contractele individuale de munca.
"
S-ar putea incadra la formare profesionala.

Formare profesionala: jocuri si concursuri in timpul liber al salariatului???
Nu inteleg ce ai vrut sa spui GabrielA.
adica sticilismul si halberele, coniac canoe, sunt metode de formare profesionala?:-/:D