Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general MASINA personala nu este integistrata in PF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

MASINA personala nu este integistrata in PF

Buna seara;am in pf vulcanizare,masina este pe numele meu,pot eventualele cheluieli(motorina,ulei...etc) sa le trec la scadere ducand bonuri fiscale la contabila? Va multumesc!
Intocmiti contract de comodat si respectati ordonanta 34/2009
In cazul dvs. (inteleg ca e vorba de o persoana fizica autorizata) cele descrise nu va sunt de ajutor: (1) ordonanta 34/2009 nu mai permite deducerea combustibilului la calculul impozitului (adica, platiti acelasi impozit indiferent daca aduceti bonurile de bezina sau nu) si (2) celelalte cheltuieli sunt deductibile doar daca masina e folosita exclusiv pe PFA.

Binenteles, asa cum a zis si @JolieCont, trebuie intocmit in prealabil un contract de comodat.